fbpx

הסיכונים במטבעות וירטואלים

הסיכונים במטבעות וירטואלים
תוכן עניינים

הסיכונים במטבעות וירטואלים זה דבר שכל סוחר וותיק יודע, אנחנו רוצים לחשוף בפניכם את הצדדים הנוספים שיש לעולם הקריפטו, ולא זה לא כדי להפחיד אתכם, ההפך זה כדי שתסחרו חכם, אז לפני שתכנסו לעולם הזה, הנה דברים שאתם חייבים להכיר לפני.

ישנם המון סוגי מטבעות, החל ממטבע פאי, לביקטויין המוקר, איתריום, מטבע דוג׳וקוין ואחרים, אז איך נדע בדיוק מה בטוח ומה לא, איזה מטבע הכי מתאים לנו? הנה סקירה קצרה.

עם הזמן יותר ויותר מדברים על הנושא החם ביותר "מטבעות וירטואלים" מבוזרים. בסרטונים הקודמים הבנו שמדובר בקבצי מחשב המשמשים גם כאמצעי תשלום וירטואליים שמונפקים על ידי מערכת מחשבים מבוזרת שאינה נמצאת בשליטת גורם מרכזי.
לפני שמתחילים חשוב להדגיש כי נכון להיום המטבעות הוירטואלים אינם מוכרים על ידי החוקים של אף מדינה, ואי אפשר באמת להעיד על מעמדם החוקי כ"מטבעות".

לשימוש ולמסחר במטבעות וירטואלים יש השלכות והסדרים שונים, ושלא נדבר בכלל על זה שאין שום הסדר לגבי הלבנות הון, מימון טרור, מיסוי או הגנת הצרכן ודברים כאלה

למען האמת יש המון אור וניצנוצים סביב העולם הזה, ואני יכול להבין למה, אבל כמו כל השקעה, יש פה גם סיכונים וחשוב להבין ולהכיר אותם כי אם לא ניהיה מודעים אליהם, אנחנו ניתקע בהמון מכשולים כשנרצה להרוויח מהם.

8 הסיכונים במטבעות וירטואלים שאתם חייבים לדעת עליהם:

 1. "מטבע וירטואלי" הוא לא הילך חוקי:
  המטבעות הווירטואלים לא מונפקים על ידי בנק מרכזי ולא זוכים לגיבוי של בנק מרכזי שערב ואחראי לערך של המטבעות המונפקים על ידו ופועל לשימור הערך והאמון בהם. ובגלל שהם לא מהווים הילך חוקי בישראל (או ברוב המדינות האחרות) אין שום חובה לקבל אותם כתמורה עבור נכס, מוצר, שירות או חוב כספי.
 2. ניהול סיכונים על ידי מוסדות פיננסיים:
  בגלל ששימוש במטבעות וירטואליים מאפשר העברת מטבעות באופן אנונימי, לא מעט פעמים תוך כדי עקיפת הצורך בשימוש בגורמים הפיננסיים שיש עליהם משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור, זאת אומרת שמדובר בפעילות בעלת מקדם סיכון גבוה בנוגע להלבנת הון ומימון טרור. ובדיוק בגלל הסיבה הזו, המוסדות הפיננסיים צריכים להתחשב בזה במסגרת מדיניות ניהול הסיכונים שלהם, לרבות לעניין הדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.
 3. מרמה והונאה:
  המאפיינים הייחודיים של המטבעות הווירטואליים יכולים להיות בסיס יציב לפעולות מרמה, כמו לדוגמה "הונאות פונזי" – הונאת ממון שבה מובטח למשקיעים החזר השקעה גבוה במיוחד בפרק זמן קצר, אך למעשה כספי החזר ההשקעה המוצגים כ"הפירות שלה", משולמים מכספם של המשקיעים העתידיים והם לא שום דבר חוץ מהחזר חלקי של הקרן. הונאות מהסוג זה ואחרות באות לידי ביטוי בין היתר בשימוש בטכנולוגיה, במוצרים חדשניים ובצמיחה מהירה של תעשיות כדי למשוך אנשים נוספים להשקיע את הכסף שלהם, מתוך הבנה שמשקיעים פוטנציאלים בדרך כלל פחות חשדניים בגלל חוסר ההיכרות עם מה שמציעים להם, ומאמינים בהבטחת החדשנות שמציעים להם. מעבר לזה, העסקות במטבעות וירטואליים המבוזרים בלתי ניתנות לביטול, ומהרגע בו בוצעה מכירה לא ניתן להשיב את הערך ששולם. בגלל זה, השימוש בהם כאמצעי תשלום חשוף להונאות אי אספקת מוצר או שירות, בהן לאחר התשלום לא מועברת על ידי הספק או נותן השירות כל תמורה.
 1. תנודתיות גבוהה:
  הערך של המטבעות הווירטואליים לדוגמה הביטקוין קיים עם תנודתיות גבוהה במיוחד. הערך של הביטקוין, למשל, אולי עלה תקופה מסוימת בחדות, אבל הוא גם יכול לצנוח במהירות, כמו שכבר קרה. לתנודתיות יש השלכות גם על מי שמשקיע במטבעות הווירטואליים, וגם על מי שמבקש להשתמש בהם כאמצעי תשלום, בין כלקוח ובין אם כספק, מה שכן, התנודתיות משפיעה על נכונות בתי עסק או נותני שירותים לקבל מטבעות וירטואליים מסוג זה, לאור העובדה שעיקר הכלכלה ממשיכה להתנהל במטבע המקומי.
 2. ניצול לצרכים פליליים לרבות להלבנת הון ומימון טרור:
  העסקות המערבות מטבעות וירטואליים מבוזרים הן גלויות ומתבצעות ישירות בין שני צדדים (Peer-To-Peer, עמית לעמית), אולי הצדדים לעסקה נשארים אנונימיים, דבר שלרוב מקשה על מעקב אחריהם. האנונימיות יכולה להיות מנוצלת לצרכים פליליים, כמו הלבנת הון, מימון פעילויות בלתי חוקיות ומימון טרור. רשויות אכיפת החוק עשויות, לפי זה, לסגור פלטפורמות למסחר במטבעות הווירטואליים המשמשים לצרכים לא לגיטימיים, ואפילו זה יכול להיות מניעת הגישה לפלטפורמות או מניעת השימוש בהון ובכסף של הלקוחות, שיכול להיות שמוחזק על ידי פלטפורמות אלו.
 3. גניבה:
  מטבעות וירטואליים  נשמרים בדרך כלל על גבי מחשב או טלפון חכם; בהקשר זה דווחו מקרים של פריצה למחשבים וגניבת ביטקוין בסכומים גדולים. בנוסף, מקרה של אובדן או שכחת סיסמת הגישה עלולים להוביל לאובדן מוחלט של הערך שכלוא במחשב או בטלפון.
 4. הפסד הכסף בפלטפורמות המסחר:
  רכישה של מטבעות וירטואליים יכולה להיות באופן ישיר ממי שמחזיק בהם, באמצעות זירות מסחר או באמצעות שירותי חליפין. גם זירות המסחר וגם שירותי החליפין האלו בדרך כלל לא פועלים תחת רישיון ייעודי ופיקוח רלוונטי. במספר מקרים גורמים אלו הפסיקו את פעילותם בגלל פריצה של צד שלישי, וערך המטבע הווירטואלי שהוחזק בהם ירד לגמרי. בדיוק בגלל זה, שירותים כאלה חושפים את המשתמשים בהם לעוד המון סוגים של סיכונים נוספים כתוצאה מחוסר היציבות התפעולית, כשלי אבטחת מידע וחוסר ודאות רגולטורית המאפיינת את הפעילות שלהם.
 5. חוסר הפיקוח על המסחר: המסחר במטבעות וירטואליים לא מפוקח בידי רשות כלשהי מרשויות המדינה. בהקשר זה חשוב לציין, כי סוחרים ישראלים בביטקוין ומטבעות אחרים הרשומים כנותני שירותי מטבע במשרד האוצר, לא רשומים שם בהקשר של המסחר במטבעות וירטואליים, אלא לגבי פעילות נלווית בלבד. בנוסף, רשות ניירות ערך לא מפקחת על מסחר במטבעות וירטואלים.

בסופו של דבר, יש גם סיכונים במטבעות וירטואלים ואולי אפשר להרוויח סכומים יפים ואפילו יפים מאוד אבל חשוב גם להבין, להכיר ולדעת מה הסיכונים שיש בעולם הורוד והנוצץ הזה!
אם אתם מכירים סיכונים אחרים שלא דיברתי עליהם, תכתבו בתגובות כדי שנדע יחד להיזהר מהם.

כתבות נוספות
שלט PVC: 5 יתרונות למה לבחור בהם

יתרונות של שלט PVC

למה לבחור שלט PVC? בין אם אתם בודקים את המים עם מצעים מיוחדים או שנכנסתם לפני זמן רב, תמיד מועיל לכם לדעת את היתרונות והחסרונות

מה זה קוד QR?

מה זה קוד QR?

מהו קוד תגובה מהירה (QR)? קוד תגובה מהירה (QR) הוא סוג של ברקוד שניתן לקרוא בקלות על ידי מכשיר דיגיטלי ואשר מאחסן מידע כסדרה של

רכישת ארנק