fbpx

האם מטבע קרדנו הוא השקעה טובה?

מטבע קרדנו
תוכן עניינים

בהתבסס על פעולת מחיר היסטורית, קרדנו הייתה השקעה מצוינת. הנכס הדיגיטלי זכה להמון הייפ עד כה בשנת 2021, ומעריצים רבים מגדירים אותו בתור רוצח האת'ריום. האם לקרדנו באמת יש סיכוי לגנוב את נתח השוק של Ethereum? והאם זה צריך להיות בתיק הקריפטו שלך? בואו נסתכל!

קצת רקע

Cardano הוא פרויקט בלוקצ'יין עם למעלה מ-70% מכלל המטבע, ADA, המיועד לאימות רשת (שיעור מרשים באמת). חלק מהסיבה לכך שכל כך הרבה ADA מושקע נובעת מהיעדר של המטבע הקריפטוגרפי ביישומים מבוזרים (dApps) הזמינים בבלוקצ'יין שלו. בעוד ש-Ethereum נעול כ-5% מהאספקה ​​הכוללת שלו כמאמתים, הרבה יותר ETH נעול ביישומי DeFi.

פרויקט Cardano החל בשנת 2015 בניסיון לפתור חלק מהבעיות עמן התמודדה Ethereum ממודל הקונצנזוס של Proof-of-Work שלה. קרדנו נוסדה רשמית על ידי צ'ארלס הוסקינסון, שהוא מייסד שותף לשעבר של Ethereum.

חלק מהשיפורים המרכזיים של קרדנו הם שכבות עיבוד מרובות עבור יישובים וחישובים, הוכחה לקונצנזוס על הימור והיכולת לשדרג את הרשת שלה בקלות בעתיד.

שכבת ההתנחלות קרדנו הושקה ב-2017 וגייסה כ-63 מיליון דולר דרך ADA ICO. שכבת ההסדר לא כוללת חוזים חכמים, כך שבשלב זה ניתן היה להשתמש ב-Cardano רק להסדרת תשלומי עמית לעמית. מאז, צוות המפתחים ההולך וגדל עבד קשה בהכנות להשקת חוזים חכמים בשכבת החישוב של Cardano.

הפיתוח של מטבע קרדנו

ל-Cardano יש כיום בין 100 ל-150 מפתחים שעובדים באופן פעיל על הפרויקט ודוחפת כ-700 התחייבויות בשבוע. גורמים אלה הופכים את המטבע הקריפטו לאחד הפרויקטים המפותחים ביותר בתחום הבלוקצ'יין כיום, מה שמרמז שהם יוכלו לעמוד במפת הדרכים השאפתנית שלהם.

כמות מפתחים זו מציבה את Cardano בין הפרויקטים הסבירים ביותר לגנוב נתח שוק מאתריום. עם זאת, זה עדיין לא קרוב לגודל ולקצב שהושגו על ידי Ethereum, Polkadot ו-Cosmos כפי שניתן לראות להלן בדוח מפתחי ההון החשמלי מ-2020.

חוזים חכמים של קרדנו

אחת הביקורות הנפוצות ביותר על קרדנו היא המערכת האקולוגית הלא קיימת שלה DeFi. מאז שחרורו של חוזים חכמים ב-12 בספטמבר 2021, המשקיעים מקווים לראות מערכת אקולוגית נבנית בקרוב. עם זאת, שדרוג החוזה החכם של Cardano לא עבר חלק, כאשר המחיר שלו ירד לאחר שהאפליקציות לא הצליחו לפעול על התוכנה החדשה.

חוזים חכמים של Cardano יפעלו על שכבת החישוב Cardano, אשר תתמוך בחוזי Solidity מדור קודם וכן בשפה משלה, פלוטוס.

שותפויות

קרדנו כבר יצרה כמה שותפויות בולטות עם אוניברסיטאות, ממשלות ועסקים כולל אוניברסיטת אילינוי, אתיופיה וניו באלאנס. הוסקינסון דחף חזק לראות את הפוטנציאל של קרדנו מתממש באפריקה, שם הוא מאמין שהבלוקצ'יין יכול להשפיע עצומה. זה נובע בין השאר מכך שחלק גדול מאוכלוסיית אפריקה לא מבוטלת.

ל-New Balance יש גם תוכניות להשתמש ברשת של Cardano כדי לעקוב אחר האותנטיות של הנעליים שלה.

מטבע קרדנו VS מטבע איתריום

בעוד קרדנו ומטבע איתריום שואפים להשיג יעדים דומים, הם עושים זאת בדרכים שונות מאוד. ללא ספק הנפילה הגדולה ביותר שלה, Ethereum משתמש במודל קונצנזוס של הוכחת עבודה כדי לאמת עסקאות. זה מאוד אינטנסיבי ויכול להתמודד רק עם כ-15 עסקאות בשנייה. לעומת זאת, Cardano יכול תיאורטית להתמודד עם אלפי עסקאות בשנייה, מה שמאפשר מדרגיות הרבה יותר טובה.

עם זאת, ל-Ethereum יש מערכת אקולוגית הרבה יותר מפותחת מאשר לקארדנו. החוזים החכמים של קרדנו עדיין לא עובדים, כך שאין NFTs, בורסות מבוזרות או פלטפורמות הלוואות מבוזרות בבלוקצ'יין שלה. גם ברגע שהתוכניות הללו ישוחררו, ייקח להן זמן להשיג את הנזילות והאימוץ של הבלוקצ'יין של Ethereum.

יתרה מכך, Ethereum מתכננת לעבור לרשת הוכחת סיכון במהלך השנה הבאה. ברגע שזה יקרה, חלק גדול מבעיות המדרגיות של Ethereum יתוקנו. בסופו של יום, הימור על Cardano הוא הימור שהמערכת האקולוגית שלו תתפתח לפני שה-Ethereum יעבור להוכחת הימור.

יתרונות עבור קרדנו
Cardano היא כבר הוכחה לעניין ויש לה צוות פיתוח חזק מאחורי השדרוגים העתידיים שלה. הפרויקט מתמקד בביצוע נכון בפעם הראשונה, בעוד Ethereum מתמקד בניסוי וטעייה כדי לפתח את המערכת האקולוגית שלו.

ההפרדה של קרדנו בין שכבות ההסדר והחישוב גורמת לעמלות עסקה נמוכות בהרבה עבור תשלומים.

חסרונות עבור קרדנו
קרדנו נלחם בקרב עלייה עם צבא עשירית מגודלו של Ethereum. למתחרה סולאנה יש גם צוות פיתוח גדול בהרבה והיא צומחת אפילו מהר יותר.

עמלות נמוכות זה נחמד, אך עמלות נמוכות מעידות גם על רמת ביקוש נמוכה לשטח ברשת. זה עשוי להשתנות כאשר חוזים חכמים נוספים יתחילו לזרום דרך הרשת, הדורשים יותר מקום מאשר תשלומים.

לקרדנו אין סיכוי לעקוף את נתח השוק של החוזים החכמים של Ethereum עד שהם ישיקו חוזים חכמים הניתנים להפעלה מלאה. זה צפוי להיות מתישהו בספטמבר 2021.

יתרונות עבור איתריום
הרשת של Etheruem כבר הוקמה ומתגאה בלמעלה מ-1,500 מפתחים פעילים (מעל פי 10 יותר מקארדנו). Ethereum הוא הבסיס של תנועת ה-DeFi, והוא מתהדר במערכת אקולוגית עשירה שכבר נבנתה עליה. אם קרדנו רוצה להביס את את'ריום, הם יצטרכו להרים את המשקל של כל המערכת האקולוגית הזו גם כן (זו הסיבה שקרדנו כבר הבטיחה לתמוך בחוזים חכמים שנכתבו בשפת התכנות של את'ריום, Solidity).

Ethereum גם מבוזר הרבה יותר מקארדנו, מה שהופך אותו להרבה יותר בטוח (אפילו לפני Ethereum 2.0, מה שאמור להגביר את האבטחה). כמו כן, רשת הבדיקות ETH2, בעצם גרסת הבטא, כבר מבוזרת יותר מקארדנו.

חסרונות עבור איתריום
המעבר הארוך של Ethereum להוכחת הימור נותן למתחרים שלהם זמן להתעדכן ולהשיג נתח שוק. עמלות הרשת הגבוהות של Ethereum הופכות אותה גם ללא שמישה עבור רבים מהמשתמשים הפוטנציאליים שלה. מכיוון של-Ethereum יש רק שכבה אחת להתנחלויות וחוזים חכמים, הבלוקצ'יין מסתמך על פתרונות קנה מידה כמו Polygon, Optimism ו-Arbitrum כדי להרחיב את הרשת שלו. כלומר, עד שיצא ETH2.

האם מטבע קרדנו הוא השקעה טובה?

מטבע קרדנו הוא ללא ספק אחד היישומים היותר מבטיחים בתחום הבלוקצ'יין כיום, עם יסודות חזקים והרבה מומנטום מאחורי הפרויקט.

למרות שרבים מייצגים את זה בתור רוצח האת'ריום, זה מאוד לא סביר. לדעתי, קרדנו תיצור נישה משלה בתוך מערכת האקולוגית של הבלוקצ'יין העולמית, אך לא תצליח להעיף את Ethereum. אם אתה שורי לגבי קריפטו ובלוקצ'יין באופן כללי, אז זה הגיוני מאוד לקבל עמדה בקרדנו. אם אתה הבעלים של Ethereum, אז Cardano הוא גידור נהדר שיביא יותר מסביר להניח לעלייה נטו ברווחים. זה באמת win-win.

זכרו, זו רק דעתי ולא עצה פיננסית. השקעות קריפטו הן מסוכנות מטבען, ואתה לא צריך להשקיע כסף שאתה לא מוכן להפסיד. קריפטו הוא הפכפך ביותר, אבל אני מנחש שזו הסיבה שאתה כאן מלכתחילה.

כתבות נוספות
מה זה API? ראשי תיבות של ממשק תכנות יישומים, שהוא סט של הגדרות ופרוטוקולים לבנייה ושילוב של תוכנות יישומים.

מה זה API?

מה זה API? ראשי תיבות של ממשק תכנות יישומים, שהוא סט של הגדרות ופרוטוקולים לבנייה ושילוב של תוכנות יישומים. איך ממשקי API עובדים? ממשקי API

שלט PVC: 5 יתרונות למה לבחור בהם

יתרונות של שלט PVC

למה לבחור שלט PVC? בין אם אתם בודקים את המים עם מצעים מיוחדים או שנכנסתם לפני זמן רב, תמיד מועיל לכם לדעת את היתרונות והחסרונות

רכישת ארנק